Home Nieuws Hoe bereiden we ons voor op een volgende pandemie?

Hoe bereiden we ons voor op een volgende pandemie?

Geplaatst op 19-6-2026 , in categorie Nieuws, Onderzoek

BPRC nam deel aan het internationale CEPI-congres over de voorbereiding op toekomstige pandemieën. Samenwerking, wetenschappelijke expertise en onderzoeksinfrastructuur zijn essentieel voor de snelle ontwikkeling van vaccins en andere medische tegenmaatregelen.

nb cepi

Hoe zorg je ervoor dat de wereld beter voorbereid is op toekomstige uitbraken van infectieziekten? Die vraag stond centraal tijdens het congres van CEPI (Coalition for Epidemic Preparedness Innovations) in Zuid-Afrika. Namens BPRC namen adjunct-directeur en hoogleraar Jan Langermans en onderzoeker infectieziekten Kinga Csanyi deel aan het congres.

Tijdens de bijeenkomst kwamen onderzoekers, beleidsmakers en partners uit verschillende landen samen om te bespreken hoe kennis, expertise, infrastructuur en internationale samenwerking kunnen bijdragen aan een snellere ontwikkeling van vaccins en andere medische tegenmaatregelen tegen nieuwe infectieziekten.

“Bestrijding van nieuwe infectieziekten vraagt om internationale samenwerking”, zegt Jan Langermans. “Door kennis, expertise en infrastructuur wereldwijd te verbinden, kunnen we sneller reageren wanneer nieuwe gezondheidsdreigingen ontstaan.”

BPRC maakt deel uit van het internationale netwerk van Preclinical Model Labs van CEPI. Binnen dit netwerk werken gespecialiseerde onderzoekscentra samen aan de ontwikkeling en evaluatie van vaccins en andere medische interventies tegen nieuwe infectieziekten.

CEPI investeert wereldwijd in onderzoek, innovatie en samenwerking om de ontwikkeling van vaccins tegen nieuwe infectieziekten te versnellen. Het doel is ambitieus: binnen 100 dagen na het identificeren van een nieuwe pandemische dreiging een vaccin beschikbaar hebben. Om dat mogelijk te maken werkt CEPI samen met gespecialiseerde onderzoekscentra over de hele wereld, waaronder BPRC.

Als onderdeel van dit netwerk levert BPRC expertise op het gebied van infectieziekten, vaccinontwikkeling en preklinische evaluatie.

Dankzij gespecialiseerde onderzoeksfaciliteiten en jarenlange ervaring draagt BPRC bij aan de kennis en infrastructuur die nodig zijn om snel te kunnen reageren op toekomstige gezondheidsdreigingen.

Voorbereiding op nieuwe infectieziekten begint niet tijdens een crisis, maar in de jaren daarvoor. Het vraagt om blijvende investeringen in wetenschappelijke expertise, onderzoeksinfrastructuur en internationale samenwerking. De deelname aan het CEPI-netwerk onderstreept de internationale rol van BPRC bij de ontwikkeling van medische tegenmaatregelen tegen toekomstige epidemieën, pandemieën en andere gezondheidsdreigingen.